Głosowanie

Konkurs, który został zorganizowany jako jeden z głównych elementów akcji „Wiem, czym oddycham”, spotkał się z naprawdę dużym zainteresowaniem lokalnych mediów, organizacji pozarządowych, szkół czy samorządów, ale też samych mieszkańców. W jaki sposób wyglądało głosowanie i kto mógł zagłosować?

Jak przebiegało głosowanie?

Konkurs, w którym uczestnicy głosowali na zgłoszone wcześniej lokalizacje, w którym miałyby zostać zainstalowane czujniki jakości powietrza, był ogólnopolski. Najłatwiejszą metodą na głosowanie było więc oczywiście głosowanie online i rzeczywiście uczestnicy mogli zagłosować wyłącznie przez stronę internetową projektu.

Użytkownik musiał jedynie wybrać na mapie odpowiedni znacznik lokalizacji, wskazując, na jakie miejsce głosuje. Następnie wpisywał swoje dane kontaktowe i zaznaczał wymagane zgody dotyczące przetwarzania danych osobowych. Na koniec wystarczyło kliknąć w przycisk „Głosuj”, co było równoznaczne z ostatecznym oddaniem swojego głosu.

Kto mógł zagłosować?

Cała akcja „Wiem, czym oddycham” skierowana była do szerokiego grona odbiorców, a konkurs przeprowadzono z myślą o lokalnych społecznościach z całego kraju. Do udziału w konkursie mogły być więc zgłaszane lokalizacje z każdego obszaru w Polsce i każdy mógł na nie zagłosować. Nie trzeba było więc być np. mieszkańcem danej miejscowości czy gminy albo być w niej zameldowanym, żeby móc oddać swój głos na daną lokalizację. Jednak co bardzo ważne, każda osoba mogła wziąć udział w głosowaniu tylko jeden raz.