Mapa

Kampania „Wiem, czym oddycham” miała uświadomić Polakom, że zanieczyszczone powietrze ma ogromny wpływ na ich zdrowie i życie, dlatego trzeba chronić siebie i swoich bliskich przed ekspozycją na smog. Jednym ze sposobów jest sprawdzanie jakości powietrza przed wyjściem z domu, a w razie potrzeby stosowanie np. maseczki antysmogowej. Dlatego mapa jakości powietrza to bardzo przydatne narzędzie, które zostało uwzględnione jako element akcji firmy Aviva.

Mapa czujników w ramach kampanii Avivy

Na stronie akcji „Wiem, czym oddycham” zamieszczona była mapa czujników jakości powietrza. Jeśli użytkownik chciał sprawdzić, czy powietrze w określonej lokalizacji jest w danej chwili dobrej czy złej jakości, mógł wpisać nazwę miejscowości w wyszukiwarce. Oczywiście mapa informowała przede wszystkim o ogólnym poziomie zanieczyszczeń atmosferycznych w danej lokalizacji. Przykładowo, jeśli nie było powodów do niepokoju, pojawiał się komunikat „Dobre powietrze. Dzisiaj jest dobre i czyste powietrze!”. Dany region zaznaczony był przy tym kolorem zielonym, a więc już na pierwszy rzut oka internauta mógł się zorientować, że powietrze jest w danym momencie dobrej jakości. Jeśli mapa pokazywała obszar w odcieniu żółtego czy pomarańczowego koloru, oznaczało to większe zanieczyszczenie powietrza, a kolor czerwony i tym bardziej fioletowy wskazywał na bardzo dużą ilość zanieczyszczeń w powietrzu.

Na wypadek, gdyby użytkownik chciał poznać więcej szczegółów na temat jakości powietrza w określonym miejscu, mapa zawierała też kilka bardziej konkretnych danych. Można było dowiedzieć się o stężeniu pyłów zawieszonych PM10, PM 2,5 czy PM1 oraz poznać ogólne dane na temat temperatury powietrza, jego wilgotności oraz ciśnienia atmosferycznego.

Mapa jakości powietrza – gdzie można taką znaleźć?

Mapa przygotowana na akcję „Wiem, czym oddycham” nie jest już dostępna. W Internecie znaleźć można jednak inne, podobne mapy.